علامت های سوال و پیدا شده یک ایده به صورت لامپ

رهبری خوب یعنی پرسشگری

رهبران امروز باید یک مهارت نادیده گرفته شده رهبری را دوباره مرور کنند: پرسشگری. در سالی های که به عنوان یک مدیر اجرایی و مشاور بودم، اغلب رهبران را دیده‌ام که تصور می‌کردند مردم به دنبال پاسخ‌ها هستند اظهارات جسورانه‌ای که اعتماد مردم را نسبت به شایستگی‌شان افزایش می‌دهد. اما در واقعیت، این نوع رویکرد اعتماد را از بین می‌برد، به‌ویژه در زمانی که خیلی نامشخص است. فکر می‌کنید پاسخ همه سؤالات مهم را دارید؟ این نشان می دهد که شما یا بی اطلاع هستید و نمی دانید جهان با چه سرعتی در حال تغییر است،  یا اینکه دروغ می گویید. در هر صورت، اعتمادی را که به دنبالش بودید، پیدا نخواهید کرد.

در عوض، رهبران باید سوالات قدرتمند و الهام بخش بپرسند، بیان کنند که پاسخ آنها را ندارند، و از دیگران برای یافتن آنها کمک بخواهند. رهبرانی که با آنها صحبت می کنم معمولاً در مورد این رویکرد عصبی هستند: آیا مشخص نیست که نمی دانند دارند چه کار می کنند؟ با این حال، برعکس، تحقیقات نشان داده است که ابراز آسیب‌پذیری و درخواست کمک، سیگنالی قوی برای دیگران است که به آنها اعتماد دارید، و در عوض احتمال بیشتری وجود دارد که به شما اعتماد شود. در واقع، اگر بتوانید سوال پرسیدن را به خوبی یاد بگیرید، می تواند به شما در ارتباط با دیگران کمک کند. با هم فکر کردن می تواند شما را در مسیر حل مشکلات حل نشدنی قرار دهد و جرقه تفکر نوآورانه را برانگیزد.

سوالات بزرگ بپرسید

برای واضح بودن نمی گوئیم شما باید سوالاتی را بپرسید که دیگران را متعجب کنید، مانند:

   •  چگونه می توانید 10٪ بهره وری بالاتری ارائه دهید؟” 
   • یا “آیا چیزی اینجا از دست داده اید؟”

نوع سؤالاتی که رهبران باید بپرسند، سؤالاتی است که افراد را دعوت می کند تا برای کشف فرصت های جدید بزرگی که سازمان شما هنوز آنها را شناسایی نکرده است عمیق کنند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

   • چه فرصتی برای تغییر مسیر وجود دارد که می تواند ارزشی بسیار بیشتر از آنچه در گذشته ارائه کرده ایم ایجاد کند؟
   • نیازهای نوظهور برآورده نشده مشتریان ما چیست که می تواند پایه و اساس یک تجارت کاملاً جدید را فراهم کند؟
   • چگونه می‌توانیم از منابع اشخاص ثالث برای پاسخگویی به طیف وسیع‌تری از نیازهای مشتریانمان استفاده کنیم؟
   • چگونه می توانیم از محصولات و خدمات استاندارد و با بازار انبوه، به شخصی سازی محصولات و خدمات خود به سمت نیازهای خاص هر مشتری حرکت کنیم؟
   • چگونه می توانیم شبکه های تامینی را توسعه دهیم که در پاسخ به اختلالات پیش بینی نشده در تولید یا تدارکات انعطاف پذیرتر باشند؟
   • چگونه می‌توانیم از فناوری حسگر برای ایجاد دید بیشتر در مورد نحوه استفاده مشتریان از محصولاتمان استفاده کنیم و از این اطلاعات برای ارائه ارزش بیشتر و اعتماد بیشتر به مشتریان خود استفاده کنیم؟

تمرکز سؤالات خود بر روی این نوع فرصت های جدید و بزرگ به جای فعالیت های موجود سازمان می تواند به شما کمک کند تا ترس خود را از این که سؤال به عنوان نشانه ای از ضعف تلقی می شود کنار بگذارید، زیرا به هیچ وجه نمی توان از شما انتظار داشت که بدانید پاسخ می دهد.

این سؤالات گسترده تر همچنین نشان می دهد که شما یک حس جاه طلبی دارید، که می خواهید سازمان را فراتر از جایی که امروز است ببرید. و می‌توانید اعتبار خود را با ارائه شواهدی از آن روندهای بلندمدتی که زیربنای سؤال شما هستند تقویت کنید – برای مثال، فناوری‌های نوظهوری که احتمالاً فرصت‌های جدیدی را ارائه می‌دهند، یا تغییرات جمعیتی که نیازهای برآورده نشده قابل توجهی را در بین مشتریان شما ایجاد می‌کند.

کارگروهی در سایه رهبری

دیگران را درگیر کنید

پرسشگری رهبری با این سوالات افراد را دعوت به همکاری می کند. برای استفاده حداکثری از آنها، در جلسات غیرعلنی رهبری از آنها این سوالات را نپرسید. در عوض، آنها را در سراسر سازمان خود و حتی فراتر از آن مطرح نمایید. این فقط شما نیستید که برای پرسنل خود سؤالی مطرح می کنید، بلکه برند شما نیز برای درک بهتر مصرف کنندگان خود به دنبال آن است.

به عنوان مثال، در حدود 10 سال پیش پیتزای دومینو را که مشتریان سفارش می دادن.، Domino’s از آنها می شنید که آنها پیتزای این شرکت را دوست ندارند. بسیاری از سازمان ها ممکن است سعی کنند این اطلاعات را پنهان کنند یا در پشت صحنه برای اصلاح مشکل تلاش کنند. دومینو پیتزا کار متفاوتی انجام داد. آنها بازخوردهایی را که دریافت می کردند را عمومی کردند و از آنها خواستند تا پیشنهاداتی در مورد اینکه چگونه می توانند کیفیت خود را بهبود بخشند مطرح کرد. این سوال باز مجموعه ای از پیشنهادات را ایجاد کرد که در بهبود پیتزاها بسیار مفید بود.

اما فراتر از موفقیت در نوآوری باز، تأثیر آن حتی اساسی‌تر بود: با بیان آسیب‌پذیری، من معتقدم که این شرکت برای مشتریان اعتماد ایجاد کرد. اینجا شرکتی بود که مایل بود اذعان کند که مشکلی دارد و برای رسیدگی به مشکل کمک بخواهد. اگر سازمان‌های بیشتری در هنگام مواجهه با یک مشکل، مایل بودند از مشتریان و سایر ذینفعان کمک بخواهند، احتمالاً موفقیت بسیار بیشتری در ایجاد مجدد اعتماد خواهند داشت.

فرهنگ خود را تغییر دهید

اضطراب می‌تواند در زمان‌های پر تلاطم کار زیاد شود و با این نو پرسشگری در رهبری می‌توانید به افراد کمک کنید تا بر برخی از ترس‌های خود غلبه کنند. در زمینه روانشناسی کاملاً ثابت شده است که همراهی با دیگران می تواند اضطراب را کاهش دهد. این یک روش گروه درمانی است، و دستیابی به تأثیر واقعی نیز می تواند به غلبه بر احساس غرق شدن کمک کند. بنابراین، با کمک به افراد برای تمرکز بر اقدامات کوتاه مدتی که می توانند با هم انجام دهند، سؤالات شما می تواند تأثیر تمرکز و آرامش را در طول یک بحران ایجاد کند. .

با پرسشگری به عنوان یک رهبر، شما برای همه مشخص می کنید که سؤال کردن مهم است و به افراد الهام می‌دهید تا فرصت‌های جدید را شناسایی کنند و در صورت نیاز کمک بخواهند. این رفتارها منجر به فرهنگ یادگیری می شود، که در فرهنگ سازمانی بسیار مهم است، زیرا مؤسساتی که در آینده شکوفا خواهند شد، مؤسساتی هستند که همه را تشویق می کنند تا سریع تر یاد بگیرند و ارزشی را که به ذینفعان ارائه می دهند، با سرعت بیشتری گسترش دهند.

این امر به ویژه در صورتی صادق خواهد بود که کاوشی را تشویق کنید که می‌تواند بینش جدیدی در مورد پاسخ‌های بالقوه سؤالات شما ایجاد کند، نه اینکه صرفاً انتظار پاسخ‌های کامل داشته باشید. این موضوع افراد را تشویق می‌کند تا در ابتدا حرکات کوچکی انجام دهند که می‌تواند به سرعت به افزایش هیجان در مورد سؤال کمک کند زیرا افراد مورد نظر می‌توانند به سرعت پیشرفت را مشاهده کنند. هنگامی که پاسخ های اولیه برای سؤال شما شروع می شود (مثلاً در نتیجه آزمایش یا تحقیق)، آنها را به بازگو کنید، حتی اگر زیاد مهم نباشند. این موضوع به فرهنگ یادگیری شما کمک می کنند و به ذینفعان نشان می دهند که پرسش شما بینش جدیدی ایجاد می کند و اعتماد آنها را به روش های شما افزایش می دهد.

رهبرانی که سؤالات قدرتمندی می‌پرسند، هم در استفاده از فرصت‌های جدید و هم در رسیدگی به چالش‌های غیرمنتظره، بیشترین موفقیت را دارند، و فرهنگ‌هایی را ایجاد می‌کنند که این مزایا را در آینده به همراه خواهد داشت، پس می توان مهارت پرسشگری را در رهبری جزوء مهارت های پایه ای و اساسی دانست.

رهبران سازمان ها جدید و نوآور در کنار خود از خدمات کوچینگ استفاده می کنند تا هم مهارت های خود را برای رهبری افزایش دهند و هم مدیران اجرایی از خدمات کوچینگ اجرایی در بهنیه شدن روندها، خلق ارزش، نوآوری و هزارن مزیت دیگر برخوردار شوند. لذا برای سنجش این خدمت ارزشمند می توانید با پر کردن فرم درخواست یا برقراری ارتباط از صفحه تماس با ما اوین جلسه کوچیگ را به صورت رایگان برای ارزیابی آن بررسی نمائید.

 

برگزاری اولین جلسه رایگان کوچینگ

امیر مرتضایی فر 

منبع : www.hbr.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر

عملکرد بالا با کوچینگ عملکرد و مالتیتسکینگ
کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد یا Performance Coaching یک فرآیند رسمی است که از شما را در جهت رشد، توسعه و اوج عملکردتان در حرفه خود همراهی و

Read More »
کوچینگ سازمانی در قالب کوچینگ تیمی
کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی تغییرات سیستمی را در یک شرکت هدف قرار می دهد. اغلب با مربیگری اجرایی همپوشانی دارد، جایی که تمرکز بر رشد فرد است. به طور

Read More »
علامت های سوال و پیدا شده یک ایده به صورت لامپ
کوچینگ رهبری

رهبری خوب یعنی پرسشگری

رهبران امروز باید یک مهارت نادیده گرفته شده رهبری را دوباره مرور کنند: پرسشگری. در سالی های که به عنوان یک مدیر اجرایی و مشاور بودم،

Read More »

آیا میخواهید به کسب و کار خود را بهینه کنید

با ما در ارتباط باشید

ُShaking Hand with Amir Mortezaeifar