Executive Coaching Meeting With Amir Mortezaeifar

کوچینگ اجرایی چیست ؟

کوچینگ اجرایی (همچنین به عنوان کوچینگ 1 به 1 یا کوچینگ عملکرد شناخته می شود) شاید قوی ترین رویکرد برای توسعه رهبری برای رهبران ارشد باشد. رهبران می توانند عملکرد خود را از طریق کار تک به تک با یک کوچ حرفه ای بر روی اهداف و چالش های خود تغییر دهند، به گونه ای که هم پشتیبانی و هم چالش را از کوچ خود دریافت کنند.

صنعت کوچینگ اجرایی توسط بنیانگذار ما، سر جان ویتمور، در اواخر دهه 1970 تأسیس شد، زمانی که او برای اولین بار از کلمات “کوچینگ عملکرد” برای توصیف رویکرد جدیدی بر اساس بازی درونی استفاده کرد. از آن زمان، صنعت کوچینگ به طور تصاعدی رشد کرده است و در حال حاضر تخمین زده می شود که یک تجارت 7 میلیارد دلاری در سطح جهان باشد.

کوچینگ اجرایی به افراد کمک می کند تا منابعی را در درون خود پیدا کنند تا تحولی پایدار برای آن ایجاد کنند. این باعث می شود که آن را با راهنمایی ، مشاوره یا آموزش متفاوت کند.

"کوچینگ مشارکت با مشتریان در یک فرآیند فکری و خلاقانه است که آنها را تشویق می کند تا پتانسیل شخصی و حرفه ای خود را به حداکثر برسانند."

فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF)

کوچینگ حرفه ای چگونه می تواند کمک کند؟

کوچینگ اجرایی به افراد کمک می کند تا منابعی را در درون خود پیدا کنند تا تحولی پایدار ایجاد کنند. می تواند عملکرد یک رهبر را به طور چشمگیری بهبود بخشد و افراد را در مسیر سریع قرار دهد. از آنجایی که کوچینگ کاملاً بر اهداف، نقاط قوت و مداخلات فرد متمرکز است، سریعترین و مؤثرترین شکل توسعه رهبری است.

توسعه پتانسیل یک رهبر ممکن است شامل بهبود مهارت های رهبری شخصی، تعیین اهداف بهتر، رسیدن سریعتر به اهداف، تصمیم گیری بهتر و بهبود ارتباطات و روابط باشد.

 

 

 

برای رهبر، مزایای واضح و قابل اندازه گیری مربیگری فردی می تواند شامل موارد زیر باشد:

   • توانایی تصمیم گیری و برنامه ریزی استراتژیک بهتر
   • منجر به تغییر و در زمان بحران
   • توانایی ایجاد انگیزه کامل در تیم ها و برقراری ارتباط موثر
   • مدیریت استرس و تعارض
   • بهبود تعادل کار/زندگی
   • انتقال نقش موفق
   • افزایش اعتماد به نفس، خودباوری و لذت

 

 

 

 

برای یک سازمان، ارائه کوچینگ اجرایی به جمعیتی از رهبران باید از طریق:

   • افزایش انگیزه و تعهد از دریافت کنندگان مربیگری و تیم های آنها
   • خلاقیت، توانمندی و مالکیت بیشتر در کسب و کار رها شده است
   • مشارکت بالای کارکنان و حفظ افراد کلیدی
   • زیربنای اجرای موثر تغییرات سازمانی از طریق حمایت از تیم ها و افراد
   • بهره وری بیشتر از تیم هایی که با چابکی و همکاری بیشتر عمل می کنند
Coach Amir Mortezaeifar Find coachee puzzle

چه کسی به مربی اجرایی نیاز دارد؟

صرف نظر از صنعت یا جغرافیای آنها، هر رهبر از یک عضو هیئت مدیره تا یک رهبر تیم می تواند از توسعه سریع ارائه شده توسط یک کوچ حرفه ای بهره مند شود. کوچینگ متناسب با نیازها و اهداف فرد است. به طور گسترده ای برای به حداکثر رساندن تأثیر و عملکرد شخصی استفاده می شود. مربیگری یک به یک به ویژه در مواردی مفید است که یک رهبر ممکن است با یک موقعیت جدید یا چالش برانگیز برای خود یا تیم یا سازمان خود مواجه شود.

 

دلایل نیاز به کوچینگ عبارتند از:

    • آمادگی برای تغییر نقش / شغل

    • مدیریت استرس، تغییر، تعارض یا بحران

    • حمایت از انتصاب یک فرد در نقشی متفاوت

    • تسریع رشد شخصی افراد که به عنوان پتانسیل بالا تعریف می شود

    • به عنوان یک هیئت صداگذاری عینی و مستقل برای رهبران ارشد عمل می کند

    • ارائه توسعه متناسب به عنوان وسیله ای برای پاداش دادن و حفظ افراد کلیدی حیاتی برای کسب و کار

"کوچینگ باز کردن پتانسیل افراد برای به حداکثر رساندن عملکرد خود است."

سر جان ویتمور، پیشگام کوچینگ در تجارت
Man Calling to Find Coach Amir Mortezaeifar

زمان استفاده از کوچینگ اجرایی

کوچینگ اجرایی می تواند در هر مرحله از حرفه یک رهبر یا مدیر برای کمک به حداکثر رساندن تأثیر و عملکرد آنها استفاده شود. اغلب برای کمک به تسریع توسعه رهبران بالقوه بالا استفاده می شود و می تواند به ویژه در زمان تغییر و گذار مفید باشد. کوچینگ هم می تواند به ایجاد تغییر کمک کند، مانند ارتقاء شغلی، جابجایی شغلی یا معرفی یک استراتژی جدید، و هم می تواند به رهبر کمک کند تا در مرحله گذار حرکت کند و تغییر را با موفقیت هدایت کند.

– تنها در اوج

گفته می شود که رهبری ارشد می تواند تنها باشد. یک کوچ اجرایی می‌تواند با رهبران ارشد و اجرایی شریک شود تا به عنوان یک هیئت مدیره مستقل و عینی عمل کند که می‌تواند چالش و حمایتی را که ممکن است نتوانند از درون سازمان خود دریافت کنند، را ارائه دهد.

– استعدادهای کلیدی را پرورش دهید

در گذشته، از کوچینگ برای اصلاح رهبران ضعیف استفاده می شد. اکنون بسیار گسترده تر و مثبت تر مورد استفاده قرار می گیرد: سرمایه گذاری در مربیگری به عنوان راهی برای پاداش دادن، حفظ و توسعه استعدادهای کلیدی برای ایجاد خط لوله جانشینی رهبری مهم تلقی می شود.

– از ابتکارات حمایت کنید

کوچینگ اجرایی می تواند به عنوان بخشی از برنامه توسعه رهبری گسترده تر مورد استفاده قرار گیرد. دریافت کوچینگ پس از آموزش می تواند به رهبران کمک کند تا در مورد آموخته های خود فکر کنند و اهدافی را برای استفاده و تعبیه مهارت های جدید خود به صورت روزانه تعیین کنند. کوچینگ می تواند به یک رهبر کمک کند تا در یک تکلیف یا پروژه خاص برتری یابد و در عین حال یادگیری و رفتارهای جدیدی را که از آن حذف می کند به حداکثر برساند.

 

طبق نظرسنجی اخیر هیئت کنفرانس، استفاده از کوچینگ همچنان در حال افزایش است. آنها دریافتند که شرکت‌ها دیگر کوچینگ را فقط یک امتیاز برای لایه بالای مدیریت خود نمی‌دانند، بلکه می‌خواهند جمعیت گسترده‌تر کارکنانشان از مربیگری داخلی، مربیگری همتایان و سبک رهبری مربیگری بهره ببرند.

Executive Maneger Meeting

کوچینگ اجرایی چگونه کار می کند؟

کوچینگ خوب یک رهبر را بسیار فراتر از محدودیت های درک کوچ یا رهبر از توانایی خود می برد و چشم اندازهای جدیدی از فرصت ها را باز می کند. این یک مشارکت، مشارکتی است که به جای تمرکز بر مشکلات رهبر، بر اعتقاد کوچ به پتانسیل رهبر تکیه دارد. کوچینگ با بالا بردن آگاهی رهبر و ایجاد مسئولیت آنها برای اقدام منجر به عملکرد بالا می شود. کوچ ها برای دستیابی به این هدف از چارچوب‌های پرسشگری قدرتمند، گوش دادن فعال و مدل های مختلف کوچینگ مانند مدل GROW استفاده می‌کنند.

بهترین روش برای تعاملات کوچینگ اجرایی

بهترین فعالیت های مربیگری شامل عناصر فوق خواهد بود. کوچینگ اجرایی در چندین جلسه در یک دوره زمانی انجام می شود، معمولاً 9 تا 12 جلسه در طول 6 تا 9 ماه. فاصله بین جلسات بسیار مهم است، بنابراین رهبر می تواند رویکردها و رفتارهای جدیدی را که در جلسه قبلی خود متعهد شده است آزمایش کند، سپس در جلسه بعدی آن را توضیح دهد و بر اساس آن بسازد. جلسات کوچینگ اجرایی می تواند به صورت حضوری یا مجازی ارائه شود. مخلوطی از هر دو را می توان در طول زمان استفاده کرد.

پیدا کردن مربی مناسب

پیدا کردن مربی مناسب مهم است. یک ارائه‌دهنده کوچینگ خوب با هر رهبر همکاری می‌کند تا مطمئن شود که نیازها و اهداف آن‌ها قبل از ارائه منتخبی از پروفایل‌های کوچ قابل درک است. این تمرین خوبی است که یک رهبر و مربی قبل از تعهد به رابطه، یک “جلسه صفر” کوتاه برگزار کنند.

معیار و اندازه گیری

یک کوچ و یک رهبر ممکن است توافق کنند که عملکرد رهبر را قبل و بعد از جلسات مربیگری محک بزنند. این کار را می‌توان با جمع‌آوری داده‌ها از طریق بازخورد 360 ، یک تشخیص یا کوچ که رهبر را در عمل مشاهده می‌کند، انجام داد. این اطلاعات ارزشمندی در مورد تأثیر مربیگری بر رفتار، سازمان و نتیجه نهایی (بسته به نقش کوچ) ارائه می دهد. اندازه‌گیری مزایا و بازگشت سرمایه (ROI) کوچینگ اجرایی به عنوان « جام مقدس» کوچینگ در نظر گرفته می‌شود، زیرا سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا تأثیر سرمایه‌گذاری را درک کنند و مورد را برای کوچینگ اثبات کنند.

 

بابرگزاری اولین جلسه رایگان می توان به بهترین شکل از اثرگزاری این روش نوین را برای افزایش عملکرد رهبران ارشد مورد بررسی قرار داد.

امیر مرتضایی فر

منبع : performanceconsultants 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر

عملکرد بالا با کوچینگ عملکرد و مالتیتسکینگ
کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد یا Performance Coaching یک فرآیند رسمی است که از شما را در جهت رشد، توسعه و اوج عملکردتان در حرفه خود همراهی و

Read More »
کوچینگ سازمانی در قالب کوچینگ تیمی
کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی تغییرات سیستمی را در یک شرکت هدف قرار می دهد. اغلب با مربیگری اجرایی همپوشانی دارد، جایی که تمرکز بر رشد فرد است. به طور

Read More »
علامت های سوال و پیدا شده یک ایده به صورت لامپ
کوچینگ رهبری

رهبری خوب یعنی پرسشگری

رهبران امروز باید یک مهارت نادیده گرفته شده رهبری را دوباره مرور کنند: پرسشگری. در سالی های که به عنوان یک مدیر اجرایی و مشاور بودم،

Read More »

آیا میخواهید به کسب و کار خود را بهینه کنید

با ما در ارتباط باشید

ُShaking Hand with Amir Mortezaeifar