کوچینگ سازمانی در قالب کوچینگ تیمی

کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی تغییرات سیستمی را در یک شرکت هدف قرار می دهد. اغلب با مربیگری اجرایی همپوشانی دارد، جایی که تمرکز بر رشد فرد است. به طور مشابه، کوچینگ تیمی اغلب تحت عنوان کوچینگ سازمانی نیز نام برده می شود که در آن افراد مشخص تیم با حضور یک کوچ در خصوص هدفی مشخصی کوچ شده و اهداف آن ها برای مراحل جلوتر تعریف می گردد، و کوچ پشتیبانی خود را برای تیم و افراد تا رسیدن به اهداف ادامه خواهد داد . 

تمرکز سازمانی

برخلاف سایر اشکال کوچینگ، کوچینگ سازمانی با تیم هایی کار می کند که یک سازمان را تشکیل می دهند. هدف حمایت از تکامل آنها بر اساس اهداف خودشان در جهت اهداف شرکت است. در نتیجه، تعاملات کوچینگ سازمانی می تواند بسیار بزرگ و پیچیده باشد. آنها ممکن است شامل رهبری اجرایی و ده ها تیم باشند.

هنگامی که اعضای شرکت ساختارمند هستند، مربیگری سازمانی می تواند به شناسایی و دستیابی به اهداف شرکت کمک کند. این برنامه‌های توسعه ممکن است شامل مدیریت بحران، دستیابی به سودآوری، و موضوعات تنوع و شمول باشد.

علاوه بر این، دستیابی به این اهداف عالی معمولاً نیازمند تیمی از مربیان حرفه ای است. تیم مربیگری باید بر اساس سطوح تجربه، زمینه های تخصص و دانش صنعت بررسی شود. در حالی که تشکیل یک تیم مربیگری داخلی می تواند یک کابوس لجستیکی باشد، شرکت های زیادی وجود دارند که در توسعه سازمانی تخصص دارند.

سرمایه گذاری در کوچینگ - شیشه سکه که گیاهی در آن رشد کرده

5 دلیل برای سرمایه گذاری در کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی می تواند سکوی پرشی برای تغییرات شرکتی در عمیق ترین سطح آن باشد که برای هر سازمانی حیاتی است. پس چرا رهبران شرکت ها سرمایه گذاری هنگفتی در مربیگری سازمانی انجام می دهند؟ 

در سطح کلان، کوچینگ سازمانی می تواند جهت یک شرکت و تمایل فرهنگی آن را برای تغییر فراهم کند. کوچ ها با دانش خاص صنعت ممکن است بتوانند به نقاط کوری که سازمان از آنها بی اطلاع است اشاره کنند و همینطور اگر مایل باشند می توانند در مورد مسائلی که کارمندان از نظر سیاست های شرکت آنها را پرخطر می‌دانند صحبت کنند.

برخی از مزایای دیگر مربیگری سازمانی – هم برای کارمند و هم برای شرکت – شامل موارد زیر است:

1. تقویت روحیه

مربیگری سازمانی باعث افزایش روحیه افراد در سازمان می شود. تیم ها و کارکنان احساس می کنند در استراتژی شرکت مشارکت دارند و این موضوع رضایتمندی درونی آنها را به وجود می آورد. همچنین در سطح شرکتی و فردی روحیه با افزایش سرمایه گذاری در یادگیری، توسعه و کوچینگ افزایش می یابد. به طور خلاصه، کارمندان با سرمایه گذاری در کوچینگ سازمانی احساس ارزشمندی می کنند .

2. افزایش مشارکت کارکنان

کارکنانی که احساس می‌کنند بخشی ذاتی از فرآیند مربیگری سازمانی هستند، واقعاً کارمندانی متعهدی هستند. از آنجایی که نظرات آنها توسط مربی یا مربیان ارزشمند است، طبیعی است که افزایش مشارکت در پی خواهد داشت. اگر کارمند از فرآیند مربیگری انرژی گرفته باشد، منصفانه است که فرض کنیم سطح مشارکت آنها از طریق سازمان، جاری می شود .

3. حفظ کارکنان

در یک تعامل مربیگری سازمانی، کارمندان برتر زمانی که احساس می‌کنند در جهت‌گیری و استراتژی شرکت مشارکت دارند، بیشتر احتمال دارد در شرکت باقی بمانند. هنگامی که افرادی با عملکرد بالا واقعاً احساس می کنند که بر تصمیم گیری شرکت تأثیر گذار هستند و حتی آنها را هدایت می کنند، تمایل دارند مدت بیشتری حضور داشته باشند و فعالانه مشارکت کنند.

4. افزایش مسئولیت پذیری

کوچینگ سازمانی  در مورد همه چیز هدایت اقدامات و ایجاد مسئولیت است. تعهدات در محیط گروهی همراه با اعطای توانمندی لازم برای انجام کار انجام می شود. ماهیت مربیگری سازمانی مسئولیت‌پذیری‌ها را هدایت می‌کند و اقدامات را بسیار قابل مشاهده می‌سازد. 

5. کانون توجه توسعه

مربیان سازمانی برای شناسایی نقاط ضعف در یک سیستم شرکتی آموزش دیده اند. آنها می توانند هر چیزی را از فقدان قدرت مدیریت گرفته تا مهارت های توسعه نیافته کارکنان را مشخص کنند. یک مشارکت کوچینگ شرکتی می تواند به تنظیم دقیق نیازهای یک سازمان کمک کند. این به توسعه شایستگی های اصلی و اطمینان از حداکثر بهره وری و سود کمک می کند.

شناخت انواع کوچینگ و تصمیم گیری

انواع کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی می تواند انواع مختلفی داشته باشد و رویکردها برای رفع نیازهای هر مشتری سازمانی اصلاح می شوند. گاهی اوقات یک تعامل یک به یک کوچ می تواند به یک مدیر اجرایی کمک کند تا نقاط کور را شناسایی کند. از سوی دیگر، تمرکز مربیگری تیم می تواند فرآیندها را بهبود بخشد و بهره وری را افزایش دهد. یک مربی خوب یا تیمی از مربیان می تواند به وضوح تشخیص دهد که چه نوع مربیگری برای یک شرکت بهترین است. در اینجا لیستی (غیر جامع) از انواع مختلف کوچینگ سازمانی آمده است:

کوچینگ تیم ( Team Coaching )

شرکت ها بر اساس تیم هایی ساخته شده اند که کسب و کار را به جلو می برند و قلب حیاتی هر سازمانی هستند. تیم ها را می توان در کف کارخانه و همچنین در اتاق هیئت مدیره اجرایی دید. تلاش تیم ها برای کار خوب و با هم هدف نهایی هر تلاش کوچینگ سازمانی است. 

برای تحقق این امر، یک مربی ممکن است نیاز داشته باشد که اعضای تیم را در محیط اصلی خود مشاهده کند، سؤالات سخت بپرسد و اشکالات سیستم را شناسایی کند. پس از تکمیل، مربیان می توانند با این تیم ها برای تقویت نقاط ضعف و به حداکثر رساندن نقاط قوت کار کنند.

کوچینگ اجرایی ( Executive Coaching )

کوچینگ اجرایی یا «کوچینگ رهبری» یکی از رایج‌ترین شکل‌های کوچینگ است که در اختیار سازمان‌ها قرار می‌گیرد. کوچینگ اجرایی به طور سنتی برای رهبران بالقوه بالا، با تمرکز بر توسعه شخصی برای ایجاد تأثیر بالای عملکرد است. همچنین، این راهی است برای اصلاح رفتارهای محدودکننده شغلی مربی، و شناسایی رشد مورد نیاز برای عملکرد در سطوح بالاتر اجرایی. 

به عنوان بخشی از فرآیند، بسیار مهم است که مربیان با مربی توسعه رهبری مناسب همراه شوند. این می تواند یک فرآیند آزمون و خطا باشد. کوچینگ اجرایی اغلب یک رابطه طولانی مدت است که ترکیبی از مربیگری و توسعه حرفه ای است. 

یک مربی اجرایی مجرب می‌تواند به ایجاد برنامه‌های اقدام هفتگی برای مشتریان و ایجاد سطوح جدیدی از خودآگاهی کمک کند. با یک تعامل مناسب، کوچ و مراجع می توانند کاملا به هم نزدیک شوند و با ایجاد سطوح بالای اعتماد می تواند برای مراجع به سکوی پرشی برای رشد و توسعه تبدیل شود.

کوچینگ یکپارچه ( Integrated Coaching )

هنگامی که کوچینگ سازمانی بخشی از یک تلاش آموزشی و آموزشی بزرگتر باشد، به آن کوچینگ یکپارچه می گویند. کارمندان ممکن است در طول فرآیند آموزشی به یک مربی معرفی شوند، اما کوچینگ واقعی تا زمانی که آموزش کامل نشده است شروع نمی شود. پس از آموزش، مراجعان با کوچ ها کار می کنند تا آموزش های دریافتی خود را تقویت کنند و آن را به دنیای واقعی بیاورند. 

کوچینگ آنلاین ( Online Coaching )

حتی قبل از همه‌گیری، مربیگری آنلاین به یک هنجار برای برآورده کردن نیازهای مربیگری در حال رشد سازمان‌ها تبدیل شده بود. کارمندان به کار از راه دور عادت کرده اند ، بنابراین افزودن برنامه کوچینگ به این ترکیب کار آسانی بود. در واقع، تمام انواع کوچینگ که در بالا مورد بحث قرار گرفت، می توانند در قالب آنلاین نیز ارائه شوند. بدون محدودیت مکان ها یا مناطق زمانی، مشتریان می توانند از طیف گسترده ای از مربیان با مجموعه مهارت های تخصصی بهره مند شوند. همچنین، توانایی تطابق خوب با یک مربی به طور تصاعدی با یک مجموعه جهانی از مربیان گسترش می یابد. 

انتخاب یک کوچ با مهره های چوبی

انتخاب یک برنامه مربیگری سازمانی

توسعه یک برنامه کوچینگ سازمانی در شرکت شما می تواند پر از مشکلات احتمالی و چرخش های اشتباه باشد. و اگر تصمیم دارید از یک شرکت مربی سازمانی خارجی استفاده کنید، هر گونه اشتباه می تواند هزینه و زیادی را برای شما ایجاد نماید. بنابراین هنگام بررسی شرکت های با خدمات کوچینگ باید به دنبال چه چیزی باشید و چه اقداماتی را باید انجام دهید؟ علاوه بر این، اگر می‌خواهید مربیگری سازمانی را در سطح یک سازمان جهانی ارائه دهید، چه کاری باید انجام دهید؟ مراحل زیر ممکن است به شما کمک کند:

مراجع یک سازمان مربی شخص ثالث را بررسی کنید

کار با شخص ثالث در هنگام توسعه یک برنامه سازمانی می تواند بسیاری از سردردهای لجستیکی را در صورت انجام صحیح کاهش دهد. بسته به مقیاس سازمان مربیگری، تسهیلگران اغلب برای رسیدگی به بسیاری از زبان‌ها مجهز هستند. آنها همچنین سالها تجربه، با روش های آزمایش شده و آزمایش شده با پشتوانه علم و تحقیق دارند. رفرنس ها و نتایج سایر شرکت هایی که از خدمات کوچینگ آنها استفاده کرده اند را حتما بررسی کنید. مطمئن شوید که این  سازمان  توانسته است نتایج را با شرکت های مشتری خود تسهیل کند – و معیارهایی برای اثبات آن دارد.

اعتبارنامه ها و روش های مربیگری را بررسی کنید

قدم اولیه هنگام بررسی یک شرکت که خدمات کوچینگ ارائه می کند، بررسی اعتبار تیم کوچینگ پیشنهادی است. مطمئن شوید که مربیان دارای گواهی را از سازمان هایی مانند فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF) استخدام می کنید. اگر هنگام انجام ارزیابی مشتری از ابزارها و روش‌های خاصی استفاده می‌کنند، مطمئن شوید که گواهی استفاده از آنها را دارند. در نهایت، اگر پنل کوچینگ ادعا می‌کند که تجربه صنعت دنیای واقعی را دارد، بپرسید که چگونه در تعاملات مربیگری با شرکت‌های دیگر از آن استفاده شده است.

زمینه های تمرکز ایجاد کنید – و بر این اساس استخدام کنید

اهداف مشخصی را برای موفقیت یا چالش های سازمانی که می خواهید روی آنها کار کنید، تعیین کنید. اگر برای یک تیم فروش کوچینگ ارائه می‌دهید یا می‌خواهید استراتژی بازاریابی را عمیقا بررسی کنید، منطقی است که یک سازمان کوچینگ را استخدام کنید که در این زمینه‌ها تجربه داشته باشد. مربیانی که قبلاً سمت های اجرایی داشتند می توانند به ویژه برای اعضای سطح C مفید باشند. در مورد نیازهای خود بسیار شفاف باشید و در مورد تخصص مربی زودتر صحبت کنید.

به دنبال مجموعه بزرگی از مربیان باشید

یکی از بزرگترین چالش های کوچینگ سازمانی، اطمینان از تطابق مناسب بین مراجع و کوچ است. رابطه اعتماد بسیار مهم است و به هر مراجع باید این فرصت داده شود که حداقل از بین سه کوچ بتواند انتخاب خود را انجام دهد. یک سازمان کوچینگ بزرگتر می تواند تعداد زیادی کوچ مورد نیاز برای دستیابی به این هدف را فراهم کند. بسیاری از سازمان‌های کوچینگ از الگوریتم‌ها و یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند تا هنگام تطبیق مربیان و مشتریان، موفقیت را به دست آورند.

اهداف خود را بشناسید

در نهایت، اهداف مربیگری سازمانی خود را کاملاً روشن کنید. دراز مدت، آیا به دنبال توسعه فرهنگ کوچینگ در سازمان خود هستید؟ آیا امیدوارید که ارزش های شرکت را شکل دهید؟ آیا هدف شما این است که تأثیر مستقیمی بر نتایج نهایی داشته باشید؟ همه این سؤالات باید اغلب برای اندازه گیری تأثیر و اثربخشی برنامه تمرینی شما بررسی شوند.

هدف کوچینگ سازمانی، ایجاد تحول در اساسی ترین سطح در سازمان است. نه تنها می تواند دستیابی به اهداف استراتژیک و رشد مدیریت را افزایش دهد، بلکه کوچینگ می تواند تغییرات واقعی و بلندمدت فرهنگی و سازمانی را نیز تقویت کند.

می توانید برای رسیدن به اهداف فردی و سازمانی در زمینه های رهبری، اجرایی و عملکرد جهت بررسی این امکان جلسه ای رایگان را با پرکردن فرم درخواست یا تماس از طریق صفحه تماس با ما برنامه ریزی نمائید.

درخواست یک جلسه رایگان کوچینگ

امیر مرتضایی فر

منبع : www.betterup.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر

عملکرد بالا با کوچینگ عملکرد و مالتیتسکینگ
کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد یا Performance Coaching یک فرآیند رسمی است که از شما را در جهت رشد، توسعه و اوج عملکردتان در حرفه خود همراهی و

Read More »
کوچینگ سازمانی در قالب کوچینگ تیمی
کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی تغییرات سیستمی را در یک شرکت هدف قرار می دهد. اغلب با مربیگری اجرایی همپوشانی دارد، جایی که تمرکز بر رشد فرد است. به طور

Read More »
علامت های سوال و پیدا شده یک ایده به صورت لامپ
کوچینگ رهبری

رهبری خوب یعنی پرسشگری

رهبران امروز باید یک مهارت نادیده گرفته شده رهبری را دوباره مرور کنند: پرسشگری. در سالی های که به عنوان یک مدیر اجرایی و مشاور بودم،

Read More »

آیا میخواهید به کسب و کار خود را بهینه کنید

با ما در ارتباط باشید

ُShaking Hand with Amir Mortezaeifar