۱۰ نکته انتخاب اعضای تیم موثر

10 نکته انتخاب اعضای تیم موثر مقاله ای است که به شما کمک می کند در انتخاب اعضایی تیم دقیق تر عمل نمائید تا برنامه ریزی های خود را به صورت بهینه با بهترین کیفیت به سرانجام برسانید.

وقتی می خواهید یک شرکت را از ابتدا پایه ریزی کنید، باید با دقت استراتژی بالا منابع خود را برنامه ریزی کنید و منابع انسانی ، به طور خاص ، بهترین هدف شما برای تسخیر بازارهای مختلف و موقعیت خود به عنوان یک بازیگر قدرتمند است، لذا هرچه از افراد درخشان  و متخصص تر، بیشتری در تیم های خود استفاده کنید، برای تصویر و شهرت شما در برند بهتر خواهد بود، به همین دلیل انتخاب متخصصان مناسب برای ساختن یک تیم موثر برای یک پروژه بیش از آنچه به نظر می رسد چالش برانگیز است، که یک مسئولیت با ریسک بالا را برای شما ایجاد خواهد کرد چرا که افراد منتخب بزرگترین عامل برای تعیین موفقیت پروژه شماست، و اگر در این موضوع مهارت و دانش بیشتری داشته باشند ، احتمال موفقیت شما بالاتر می رود.

در اینجا ۱۰ نکته برای انتخاب اعضای تیم موثر از متخصصان را برای شما بازگو می نماییم:

۱. اعضایی با تعامل پذیری عالی

برای اینکه اعضای تیم موثر شما، درک کنند و مطابق آنچه شما به آنها می گویید عمل کنند، بهتر است یک تعامل پذیر عالی باشند. آنها افرادی هستند که می دانند چگونه به دیگر شرکت کنندگان مکالمه گوش دهند ، پاسخ دهند و احترام بگذارند، این افراد همیشه در موقع نیاز در دسترس و برای رفع نگرانی های شما آماده خواهند بود.

۲.افرادی منظم و با انضباط شخصی

دو ویژگی که همیشه باید از اعضای تیم موثر خود انتظار داشته باشید مهارت های سازمانی خوب و انضباط شخصی است. می توانید این موارد را با ایجاد حساسیت در نگه داشتن نظم مستندات، جلسات، گزارش دهی به موقع و… برای آنها به تدریج ایجاد کنید و آن را در گروه و زی دستان نشر دهید. چرا که افرادی هم که این موارد را می دانند نیز آنها را در مواقعی که پیگیری نکنید به کار نمی برند، با این حال ، برای اینکه تیم پروژه شگفت انگیز داشته باشید، باید از افراد منظم و با انضباط استفاده نمائید یا پرورش دهید.

۳.داشتن یک مدیر پروژه استثنایی

آیا شما کسی هستید که تیم را هدایت می کنید؟ اگر پاسخ مثبت است ، باید چند سوال بعدی را از خود بپرسید:

آیا می توانید رهبری کنید؟

آیا شما یک رهبر اصیل ، دلسوز و صبور هستید؟

آیا تخصص های لازم  را که برای هدایت تیم خود به سمت موفقیت است را، دارید؟

آیا پروژه با مدیر پروژه دیگری بهتر کار می کند؟

آیا برای بهتر کردن اعتماد به نفس و ارائه نتایج مورد انتظار، باید مهارت و دانش خاصی کسب کنید؟

آیا زمان کافی برای رهبری تیم خود را دارید ؟

مدیر بودن یک پروژه کار ساده ای نیست ، بنابراین تصمیم شما این است که آیا شما در این کار قدم می گذارید یا نه.

اگر تصمیم گرفتید که می خواهید یک مدیر پروژه را استخدام کنید، باید مطمئن شوید که رهبر بهتری نسبت به شما خواهد بود تا بتواند واقعاً پروژه شما را به موفقیت برسانند.

۴.انتخاب هر عضو بر اساس تخصصش

هرگز در این مورد استثنا قائل نشوید. وقتی افراد را استخدام می کنید باید ۱۰۰٪ به شغل مورد نظر مسلط باشند. فرقی نمی کند که کاندیدا یکی از دوستان مادر شما باشد یا شریک زندگی شما.

شما فقط باید بهترین گزینه را برای نقش و تیم استخدام کنید. این در حالت ایده آل فردی است که سابقه (تجربه ، مهارت و نگرش) او مطابق با الزامات و انتظاراتی است که نقش شغل در آن انتخاب شده است.

۵.جستجوی افراد باهوش و تأثیرگذار

آیا می خواهید تیم شما تیزهوشانه عمل کنند؟ پس به دنبال افراد هوشمند باشید. هنگامی که می خواهید یک کیک بزرگ و خوشمزه درست کنید، باید اطمینان حاصل کنید که هر ماده اولیه آن کیفیت خوبی داشته باشند و در کل کیک به خوبی عمل کنن.

تیم شما باید متشکل از افرادی باشد که ارتباطات حرفه ای با سازمان ها ، افراد و یا مشتریان مختلف دارند.

در حالت ایده آل، آنها باید تأثیرگذار باشند، به این معنی که مردم آنها را به عنوان یک مرجع در حوزه مربوطه تشخیص دهند.

۶.انجام کامل تحقیقات قبل از استخدام

تحقیقات مناسب در خصوص استخدام پرسنل تیم شما می تواند شما را از مشکلات زیادی که در این راه وجود دارد نجات می دهد. استخدام اعضای تیم که در واقع متناسب با نقش شغلی که برایشان در نظر گرفته اید مناسب نباشند، زمان تیم ، پول و انرژی شما را هدر می دهند و این موضوع روی اخلاق و رفتار خودتان و دیگران نیز تاثیر گذار خواهد بود.

قبل از اینکه شخصی را استخدام کنید، رزومه کاری او را مطالعه کنید، یک مصاحبه تلفنی با او داشته باشید و سپس باید فرد را برای مصاحبه فرا خوانده و فرد را به سبک بهتری تجزیه و تحلیل کنید.

در آخر اینکه، با به چالش کشیدن نامزد می توانید خود را متقاعد کنید. یک آزمایش کوچک یا نمونه کار به آنها اختصاص دهید تا ببینید عملکرد آنها در آینده چگونه است.

۷.به دنبال اعضای فعال باشید

فعالیت حرفه ای یکی از م ضروری ترین رکن های هر تیم موفق است. پروژه شما به شدت به فعالیت هر یک از اعضای تیم شما بستگی دارد. کارمندانی که بدون نیاز به پیگیری کار خود را منظم و صحیح انجام می دهند، سرمایه های مفیدی برای شما هستند.

۸.یک شنونده فعال بودن در هنگام مصاحبه

در حالی که کارپذیر شما صحبت می کنند ، آیا شما واقعاً گوش می دهید؟ آیا شما واقعاً به آنچه آنها می خواهند بگویند اهمیت می دهید؟ یا فقط امیدوارید چیزهایی را که می خواهید بشنوید بشنوید؟

تحلیل رفتار آنها با گوش دادن مشخص می شود، که او چه می گوید، چگونه مشکلات را حل می کند، در چه گروه های فعالیت کرده و دستاورد آن گروه چه بود، چه نقش های را در گروه های قبلی بازی کرده است، چگونه گزارش دهی میکند، روابط اجتماعی او در چه حد است، از لحاظ روحی با دیگر افراد چگونه تعامل می کند، در به پروژه شما چقدر آشنا است و … این دسته از سوالات می تواند شما را نسبت به انتخاب آگاهانه نزدیک تر نماید.

۹.در اولویت  قرار دادن مهارت ها و دانش را نسبت به گواهینامه ها

به دنبال مهارت، دانش و تجربه در مورد گواهینامه ها و مدارک اعضای کاندید باشید. هرگز فقط بر اساس دوره های که آنها را گذرانده افراد را انتخاب نکنید، زیرا با افراد کم تجربه یا بی تجربه ای مواجه می شوید که مهارت لازم را ندارند و فقط برنامه های شما را خراب می کنند.

۱۰.انتخاب افراد متعهد و مایل به نقش خود در گروه

برای اینکه پروژه شما با موفقیت آغاز و رشد کند، شما به افرادی نیاز دارید که مایل به انجام کار باشند، و گرنه با  خطراتی چون : عقب نشینی ها، ترس، بی حوصلگی و عدم مسئولیت پذیری و … مواجه خواهید شد.

گری میشل ، متخصص IT و مدیر پروژه در Superior Papers ، معتقد است که بدون اعضای متعهد، هر تیم پروژه خود را برای شکست آماده می کند.

لذا این مواردی است که او باید در نظر داشته باشید کند: “در طول مصاحبه ، به نامزدها اجازه دهید بدانند که شما از این نقش چه انتظاری دارند. پس از تأیید ، مستقیماً از آنها بپرسید که آیا آنها از اهداف پروژه و فرهنگ شرکت و تیمی که احتمالاً برای مدت طولانی در زندگی آنها حضور دارند، احساس خوبی دارند (و چرا؟) یا انگیزه (و چرا؟) . همیشه به دنبال افراد متعهد باشید! “

در نهایت همیشه در انتخاب اعضای تیم پروژه خود مراقب باشید. این کلید شماره یک بنیان مناسب کسب و کار است که دوام خواهد داشت. در پایان سهم منحصر به فرد هر یک از کارکنان شما مهم است که به آنها داده شود و از پروژه شما نیز نفع ببرند.

برای داشتن یک جلسه صفر رایگان به منظور بررسی موضوع تیم سازی در سازمان یا پروژه شما می توانید از طریق لینک ذیل درخواست خود را اعلام نمائید یا از مسیرهای ارتباطی در قسمت تماس با ما این موضوع را مطرح نمائید.

درخواست اولین جلسه رایگان کوچینگ با

امیر مرتضایی فر

منبع : www.aboutleaders.com 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر

عملکرد بالا با کوچینگ عملکرد و مالتیتسکینگ
کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد یا Performance Coaching یک فرآیند رسمی است که از شما را در جهت رشد، توسعه و اوج عملکردتان در حرفه خود همراهی و

Read More »
کوچینگ سازمانی در قالب کوچینگ تیمی
کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی تغییرات سیستمی را در یک شرکت هدف قرار می دهد. اغلب با مربیگری اجرایی همپوشانی دارد، جایی که تمرکز بر رشد فرد است. به طور

Read More »
علامت های سوال و پیدا شده یک ایده به صورت لامپ
کوچینگ رهبری

رهبری خوب یعنی پرسشگری

رهبران امروز باید یک مهارت نادیده گرفته شده رهبری را دوباره مرور کنند: پرسشگری. در سالی های که به عنوان یک مدیر اجرایی و مشاور بودم،

Read More »

آیا میخواهید به کسب و کار خود را بهینه کنید

با ما در ارتباط باشید

ُShaking Hand with Amir Mortezaeifar