تصویر سه بعدی 4p از بازاریابی product, Price, Promorion, Place, People

15 آمیخته بازاریابی

همانطور که می دانید در علم بازاریابی مانند علم های دیگر اصولی برای موفقیت وجود دارد که هرگاه از آنها پیروی کنیم می توانید این موفقیت خود را در آن تضمین نمائید.

در ابتدا 4 آمیخته بازاریابی اصلی مورد بررسی قرار می گیرد که این چهار عامل توسط در سال 1960 یک پروفسور بازاریابی به ‌نام ادموند مک کارتی (Edmund Jerome McCarthy)  به رسمیت شاخته شد که فیلیپ کاتلر (Philip Kotler) که خیلی‌ها او را به‌عنوان پدر علم بازاریابی می‌شناسند، عقیده دارد که با وجود گسترش تکنولوژی و ورود شبکه‌های اجتماعی به بطن زندگی مردم، هنوز هم 4P  آمیخته بازاریابی پادشاه است، و این چهار اصل به شرح ذیل است :

اولین P: محصول (Product)

محصول به معنای یک کالا یا خدمت است، که نیاز مشتریان را رفع می کند. این کالا یا خدمت باید مشخصاتی چون کیفیت، بسته بندی، خدمات پس از فروش، متعلقاتی که در کنار آن مورد استفاده قرار می گیرد، ارزش آن نسبت به رفع نیاز را داشته باشد تا مورد استقبال قرار بگیرد.

دومین P: قیمت (Price)

قیمت یکی دیگر از اصول اصلی بازاریابی می باشد، چرا که می تواند، در صورتی درست تنظیم و اعلام نشده باشد، باعث ضعیف تر شدن کسب و کار و به انحلال نزدیک تر شود. دانش های چون استراتژی قیمت گذاری، قیمت های عمده و خرده فروشی، محاسبه قیمت بر اساس قیمت تمام شده سربار، ارزش پیشنهادی سودهای لازم برای محاسبه آن ضروری است.

سومین P: مکان محصول یا توزیع (Place)

کالا یا خدمات اگر در مکان درستی درستی برای دسترسی مشتریان قرار نگیرد، مشتریان برای رفع نیازشان سردرگرم بوده و نمی تواند آن خدمت را دریافت کنند، طبیعی است که برای رفع آن به محل های مراجعه می کنند که ارائه آن از طرف رقبا به بهتری روش انجام می شود، چندی از این مکان ها مغازه ها، فروشگاه ها، هستند که به صورت مستقیم کالا یا خدمات را ارائه می دهند، در بعضی مواقع می توان آنها را در فروشگاه های اینترنی، وب سایت های شخصی به فروش رساند، البته که در مقایس بزرگتر می توان آنها را به بنکدارن، مراکز توزیع نیز جهت رساند به دست مصرف کننده موجود کرد.

چهارمین P: ترویج (Promotion)

با ترویج  شما به مشتریان خود وجود خود را اعلام می کنید و می توانید تمام نقاط قوت و ارزش های پیشنهادی که به آنها بابت خرید از شما ارائه می دهید را نمایش بدهید، در این موضوع بهتر است که شما نکته های از محصولات یا خدماتتان را اعلام کنید، که دیگر رقبا در آنها ضعف دارند یا اصلا به آنها توجه نکرده اند، به این موضوع مزیت های رقابتی گفته می شود. راههای چون تبلیغات، جوایز، فروش های شخصی، داشتن سفیرهای برای برندتان، ایجاد یک سیستم CRM کار آمد، می تواند در این موضوع حرکت شما را به سمت موفقیت و برندسازی سریع تر کند.

 

در ادمه

 پیشرفت در صنعت و بزرگ شدن کسب و کارها میزان خدمات رسانی ها باعث شد که آمیخته های باز از 4P به  7P آمیخته بازاریابی افزایش پیدا کند این سه P جدید به تمام کسب کارها کمک کرد که خدمات خود را گسترده تر و سرعت خدمت رسانی را بالاتر ببرد، 7P آمیخته بازاریابی با توجه به 4P بالا به شرح ذیل است :

لبخند جوانان موبایل به دست

پنجمین P: نیروی انسانی (People)

HR یا همان نیروی انسانی شامل تمام کسانی هستند که در تمام فعالیت های کسب و کار شما به صورت مستقیم و غیر مستقیم ارزش رسانی می کنند، لذا انتخاب یک نیروی کاری خوب و کار آمد می تواند تصویری زیبا از برند شما برای تجربه مشتری ( User Experience  یا همان UX )  بیان کند، پس باید بدانیم که چه کسانی را برای این موضوع استخدام کنیم و چگونه نیروی های انسانی را آموزش دهیم، رفتارهای سازمانی می تواند نیروها رو دلسرد یا دلگرم کند، که از این موضوع فقط کسب و کارهای بهترین بهره را می برند که، به نیروی انسانی به عنوان منبع انسانی نگاه می کنند، چرا که برخورد نامناسب این افراد با مشتریان می توان هم به ارزش برند شما لطمه بزند و هم می تواند کالای شما را نسب به کالاهای دیگر تنزل درجه بدهد.

 

ششمین P: فرآیند (Process)

این P به شما می گوید که فرآیندهای را که در مسیر رسیدن کالا یا خدمات به دست مشتریان است از چگونه طی می شود و باید برای بهینه کردن آن چه قوانینی را رعایت کرد، در بعضی از کتب آن را سفر مشتری می شناسند، که هر چقدر این سفر راحت تر و سریع تر باشد شما را به فروش راحت تر و زیادتر نزدیک تر می کند. انتخاب یک سیستم CRM یا مدیریت ارتباطات مشتریان مناسب می تواند برای کسب کار به مراتب راحت تر از سیستم های سنتی قدیم باشد، به طور مثال هر مشتریان با شما تماس می گیرند و بلافاصله از قیمت با خبر می شوند، پس از ثبت خرید، فاکتور با لینک پرداخت برای آنها ارسال می شود، و پس از پرداخت، انباردار کالا را از ابار خارج کرده و برای مشتری ارسال می کند، این موضوع باعث می شود، که مشتریان از سرویس در کوتاه ترین زمان بهرمند شوند که ای موضوع می تواند هم برای کسب وکار ارزش خلق کند و هم مشتریان از سرویس به وجود آمده کارآمد شما را به دیگرا پیشنهاد دهند.

هفتمین P: شواهد فیزیکی (Physical Evidence)

شما کدامیک را ترجیح می دهید، خرید از مغازه شلوغ با فروشنده های نامرتب و البته بوی سیگار پیچده در سالن، یا خرید از مغازه ای با چیدمان رنگ بندی شده، و پرسنل شیک پوش و البته خوشبو کننده های آروماتیک نیز هوای خنک سالن را مطبوع کرده است ؟

هرچقدر هم افراد اصرار داشته باشند که از مغازه اول خرید کنند، وقتی در مغازه دوم خود را پیدا می کنند، میزان خرید خود را بالاتر خواهند برد، این همان آخرین آمیخته از 7P بازاریابی است، که ارزش برند شما را بالاتر می برد، و تجربه مشتری را برای خرید بعد خوشایندتر خواهد کرد. شواهد فیزیکی محل کسب و کار خود را خلاقانه افزایش دهید، رشد شما دو چدان خواهد شد.

در تکمیل

این 7 آمیخه بازار تمام اصل های محوری و مهم در بازاریابی بود، که آمیخته های بعدی که در علوم جدید به آن اضافه شده است، زیر مجموعه این آمیخته ها است که به آنها 8P آمیخته بازاریابی نیز می گویند، که در مجموع تعداد آنها را به 15P آمیخته بازاریابی افزایش می دهد، که می توان به اختصار در خصوص آنها به شرح ذیل توضیحات لازم را مبذول داشت :

بسته بندی لامپ های با تم حشرات

هشتمین P: بسته‌بندی (Packaging)

بسته بندی یکی از مواردی است، که چشم خریدار را به آن جلب می کن، باید در بسته بندی چه نکاتی را رعایت کنیم، تا هر خریداری را به سمت خود جلب نماییم؟

می توان در خصوص این مطلب گفت که کارایی برای نگه داشتن کیفیت محصول از اصلی ترین نکات می باشد، ولی رنگ بندی، شکل بسته، و در موارد بالاتر بسته بندی که مشتری را فقط با توجه به شکل آن خرید می کند، نکته ای است، که باعث می شود، مشتریان سالیان سال حتی بسته خالی آن را در اتاق، آشپزخانه و حتی سرویس بهداشتی خود نگهداری کنند و این موضوع در برندسازی با نگاه به بسته بندی بسیار مورد نظر استراتژیست های بازار یابی خواهد بود.

نهمین P: امنیت (Privacy)

امنیت یکی از آمیخته های است که در بیشتر در خدمات الکترونیک و محصولاتی چون تلفن های همراه، کامپیوترها، اپلیکیشن های آن و البته بعضی از بانک های اطلاعاتی مورد بررسی و استفاده قرار می گیرد، به یاد دارم که در آمریکا مسئله ای در خصوص یک نقص قانون توسط یکی از شهروندان آن صورت گرفته بود که یکی از سر نخ های آن به تلفن همراه آن فرد مرتبط می شد، که اتفاقا موبایل آن برند Apple بود و این موضوع باید از کمپانی اپل پیگیری می شد، که در Apple ID فرد مذکور قرار داشت، FBI با نامه ای به طور رسمی درخواست اطلاعات محرمانه را از کمپانی Apple کرد ولی شرکت این موضوع را حفظ حریم شخصی مشتریان خود بیان کرد و هیچگونه از اطلاعاتی که FBI درخواست نموده بود را به آنها ارائه نکرد، این یک برند سازی است، که شرکت اپل همیشه از آن بهره می برد، و اینجاست که می فهمیم چرا برند Apple برندی محبوب است.

دهمین P: علایق شخصی (Personal Interest)

مشتریان برخی کالاها یا خدمات را به دلیل علایق شخصی تهیه می کنند، مثل یک رستوران همیشگی، یک غذای همیشگی، این موضوع می تواند نکته ای باشد که در خصوص طبقه بندی مشتریان مشتری را مشتری وکیل مدافع تعریف کرد، یعنی مشتری علاوه بر اینکه خدمت یا کالا را تعویض نمی کند، آن را به دیگران نیز پیشنهاد می دهد و در مرحله بعد نیز وقتی کالایی یا خدمتی از دیگر رقبایی شما به آنها پیشنهاد داده شود، ایشان آن را رد کرد و مجدد کالا و خدمات شما را انتخاب می کنند.

یازدهمین P: پرداخت (Payment)

روش های مختلف پرداخت می تواند سهولت در خرید را برای مشتریان ایجاد کند، به صورت نقدی، واریز به حساب، پرداخت های حضوری، درگاه های پرداخت آنلاین و …، به طور مثال خرید برای افرادی که از اینستاگرام به عنوان، اعتماد خرید کمی دارند و این موضوع می تواند با یک گزینه پرداخت در محل پس از رویت جنس می توان بازار اعتماد سازی را گرم تر کرد.

دوازدهمین P: شبکه‌های اختصاصی (Personal Networks)

همان شبکه های اجتماعی که با نام کسب و کارها فعالیت می کنند، همان شبکه های اختصاصی و دکان های پولسازی به شمار می آیند، اینستاگرام، لینکدین، فیسبوک، توییتر و … را بیلبوردهای تبلیغاتی می دانیم، که همیشه در جیب مشتریان قرار دارد و اولین لینکه می تواند اولین سرنخ برای شروع یک خرید باشد، و در دنیای امروز افرادی که از این صفحات و سایت های شخصی بهره نمی برند، انحلالشان روز به روز نزدیک تر خواهد بود.

سیزدهمین P: تفسیر عمومی (Public Commentary)

تفسیر عمومی دیگران از شما را چگونه است، در صورتی که بتوانید تصویری خوب از خود به مصرف کنند ها نشان بدهید، حسن اعتماد آنها را برای انجام دادن یک خرید لذت بخش بیشتر می کنید، بهترین راه حل برای استفاده از این موضوع به اشتراک گذاشتن تجربیات خوب خریداران با دیگران در شبکه های اجتماعی است، که باعث می شود رشد شبکه های اجتماعی شما نیز بیشتر و بالاتر رود.

 

چهاردهمین P: ایجاد اشتیاق (Passion)

شور و اشتیاق در خرید باعث افزایش حضور مشتریان برای دریافت خدمات و کالای شما می شود، می توان این اشتیاق را با قیمت گذاری مناسب، ایجاد یک ارزش که رقبای دیگر به آن به توجه هستن، دادن امتیازهای مناسب بعد از خرید و عضویت در کلوب مشتریان به آن ها داده می شود، به وجود آورد.

پانزدهمین P: بررسی و آنالیز (Probe)

تمام نکاتی که در بالا در خصوص آن به بحث و بررسی پرداختیم، تا زمانی که آنالیز و تحلیلی بازاریابی و کسب و کار پشت سر آن نباشد، نمی تواند نقاط ضعف و قوت را شناسایی کند، نمی تواند به شما بگوید چه استراتژی برای کسب و کار شما مناسب است، نمی تواند بازارهای شما را شناسایی کند و مصرف کنندگان را طبقه بندی کند، پس باید برای هر کسب و کار آنالیزوی جهت پوشش دادن به نقاط ضعف و افزایش نقاط قوت وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر

عملکرد بالا با کوچینگ عملکرد و مالتیتسکینگ
کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد

کوچینگ عملکرد یا Performance Coaching یک فرآیند رسمی است که از شما را در جهت رشد، توسعه و اوج عملکردتان در حرفه خود همراهی و

Read More »
کوچینگ سازمانی در قالب کوچینگ تیمی
کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی تغییرات سیستمی را در یک شرکت هدف قرار می دهد. اغلب با مربیگری اجرایی همپوشانی دارد، جایی که تمرکز بر رشد فرد است. به طور

Read More »
علامت های سوال و پیدا شده یک ایده به صورت لامپ
کوچینگ رهبری

رهبری خوب یعنی پرسشگری

رهبران امروز باید یک مهارت نادیده گرفته شده رهبری را دوباره مرور کنند: پرسشگری. در سالی های که به عنوان یک مدیر اجرایی و مشاور بودم،

Read More »

آیا میخواهید به کسب و کار خود را بهینه کنید

با ما در ارتباط باشید

ُShaking Hand with Amir Mortezaeifar